Дніпропетровська організація Національної спілки художників України

Адреса: місто Дніпро, 49000, вул. Січеславська Набережна, 11

тел.: (056) 7781854
Email: artsalondoshu@ukr.net
http://donshu.at.ua/

Голова ВООНСХУ
Пікуш Андрій Андрійович

Народний художник України (2013). Лауреат премії імені Катерини Білокур (2009). Заслужений майстер народної творчості України (1981).

Член національної спілки художників України (з 1977).
Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2009).
Народився 29 жовтня 1950 р. у с. Петриківка Дніпропетровської обл.
Основам художньої майстерності навчався у відомого майстра В. І. Соколенка у Петриківській дитячій художній школі ім. Т. Я. Пати. Закінчив Дніпропетровське державне художнє училище за спеціальністю «Образотворче мистецтво і педагогіка» (1969, вчителі В. М. Шпіганович, К. С. Беркута).

Трудову діяльність у галузі петриківського розпису розпочав на фабриці художніх виробів «Дружба» у 1971 р. Від самого початку творчого шляху активно працює над відродженням виробництва художніх виробів з дерева.

Творчості майстра властиве глибоке розуміння народних художніх традицій, що органічно поєднане з широким новаторством; спрямованість на вирішення актуальних проблем розвитку петриківського розпису.

З 1972 р. творчу працю поєднує з педагогічною діяльністю, виховуючи майбутню зміну, працює з творчою молоддю у рамках організованого ним постійно діючого творчого семінару.
Виховав ряд талановитих майстрів, серед яких Заслужені майстри народної творчості України Н. М. Рибак, М. І. Пікуш, В. І. Карпець, В. І. Міленко, а також члени НСХУ Л. Ф. Скляр, М. І. Пата та ін.
У 1991 р. організував перше в Україні колективне підприємство «Центр народного мистецтва «Петриківка», яке в складних для галузі економічних умовах, коли в осередку зупинилися підприємства народних промислів, зберіг та згуртував творчий актив Петриківки. На протязі двадцяти років обирається головою правління та на громадських засадах виконує обов’язки художнього керівника. Колектив, що об’єднує близько 40 майстрів є провідним в регіоні та Україні підприємством народного художнього розпису.
У сучасних умовах А. А. Пікуш продовжує активну творчу працю, здійснюючи перехід на нові, перспективні для петриківського розпису, матеріали (художнє скло, кераміка, текстиль), приймає активну участь у виставках, створив ряд оригінальних розписів архітектурних об’єктів.

Учасник обласних та республіканських художніх виставок з 1972 р., всесоюзних та міжнародних – з 1976 року. Представляв Україну на Всесвітній виставці «Людина та світ» (1983), виставці петриківського розпису у Польщі (1986, мм. Варшава, Гданськ,Сопот); Канаді (ЕКСПО–83, м. Монреаль; 1993 – мм. Вінніпег, Саскатун); США (2000, мм. Чикаго, Філадельфія).
Твори майстра входять до колекцій музеїв України та світу.

Дніпропетровська організація Національної спілки художників України заснована у 1957 році. Її фундаторами були Олексій Вандаловський та Олексій Жирадков. Організація виникла на базі обласного товариства художників, що займалося проведенням художніх виставок.
Історичним підгрунтям створення творчої спілки були багаті культурні традиції краю та розвиток художнього життя промислово-економічного центру півдня України – м. Дніпра (в різні часи Катеринослав, Січеслав, Дніпропетровськ).
Серед фундаторів художнього життя міста в ХІХ, початку ХХ століть були художники Ф.Рєпнін-Фомін, М.Королькевич, І.Городницький, вчений Д.І.Яворницький, художники М.Моргунов, М.Сапожников, В.Коренєв, Б.Володимерський, Г.Тенер, Л.Красносельський, М.Погрібняк, учень І.Є.Рєпіна – М.Панін, художники Г.Ховаєв, Г.Невечеря, М.Котляревська та багато інших.
Завдяки їх подвижництву створювалися заклади художньої освіти, галереї, а також Дніпропетровський художній музей.
Значний внесок у розвиток обласної спілки художників здійснив талановитий живописець та організатор Г.Г.Чернявський, який очолював організацію з 1959 по 1974 р. У повоєнні часи поряд з ним творчий актив організації становили: М.Родзін, В.Шпіганович, К.Беркута, С.Огій, О.Войцеховський, М.Кокін, А.Потапенко, П.Магро, О.Талєєв, В.Жуган, Л.Кудрявцев, В.Соколенко та ін. Це було героїчне покоління художників, що пройшло трагічними шляхами війни, але не втратило жаги до життя та  творчості.

Повоєнне покоління спілки поповнила молодша генерація митців: М.Пушний, В.Ерліх, В.Філоненко, В.Костенко, Ю.Корякін, М.Боровський, К.Чеканьов, Ю.Павлов, Я.Калашник, О.Сопєлкін, Ф.Клименко, мистецтвознавець Л.Богданова та інші.
З середини 60-х років Дніпропетровська організація виявляє себе, як одна з найактивніших творчих спілок художників України. В цей період значного розвитку набули засновані спілкою Дніпропетровський художньо-виробничий комбінат, Художній салон, зведено Будинок художника на пр. Пушкіна.
Розвитку творчого життя спілки, збагаченню архітектурно-просторового середовища області та міста сприяє прихід кожної з генерації митців та постійний обмін мистецьким досвідом між старшими та молодшими поколіннями.

У 1970 – 80 роках естафету підхоплює наступне покоління художників: А.Ткач (голова спілки з 1974 по 1989 р.) А.Мальцев, С.Фоменок, М.Жежер, О.Невечеря, В.Небоженко, В.Данилов, О.Бородай, В.Городиський, С.Ісаєв, С. та Т.Юшкови, А.Пікуш, мистецтвознавці Л.Тверська, С.Бугулова та інші.
З 1989 по 1992 роки спілку очолює С.Ісаєв, а з 1992 по 2001 рік – В.Данилов. в цей період спілку поповнили талановиті митці та педагоги Г.Чернета, Л.Антонюк, І.Коваленко, В.Афанасьєв, В.Тевяшов, В.Бузмаков, Є.Хода та інші.

В роки незалежності України розширення спектру творчих пошуків демонструють В.Самохвалов, С.Юшков, А.Гармаш, В.Апет, О.Рєзник, А.Оніщенко, В.Падун та інші художники, які часто представляють свою творчість за кордоном у Франції, Англії, Голландії, Німеччині, Данії.
Важливу роль у збереженні та розвитку історичного осередку народного мистецтва петриківського розпису відіграє Національна спілка художників України та її Дніпропетровська організація.
У 1991 році за сприянням спілки А.Пікуш створює Центр народного мистецтва «Петриківка». В надзвичайно складних для галузі економічних умовах Центр зберіг та згуртував у своєму складі творче ядро провідних майстрів осередку, серед яких нині 25 членів НСХУ та 7 заслужених майстрів народної творчості України.
Силами майстрів ЦНМ «Петриківка» під керівництвом А.Пікуша у 2012 році було підготовлено унікальну виставку, що з успіхом експонувалася в 50 країнах світу, та забезпечила широке міжнародне визнання петриківському розпису – включення його до репрезентативного списку об’єктів нематеріальної культурної спадщини людства, ЮНЕСКО.
В лавах організації виросло багато видатних митців різних поколінь, серед яких:

Народні художники України: Г.Чернявський, М.Кокін, Ф.Клименко, В.Небоженко, Г.Самарська, А.Пікуш, В.Данилов.
Заслужені художники України: М.Родзін, П.Магро, М.Козулін, К.Чеканьов, К.Беркута, Б.Свердлов, В.Шпіганович, О.Сопєлкін, Ю.Павлов, Г.Хачатрян, П.Куценко, Г.Чернета, Г.Єгорова, В.Жуган, А.Жежер, Є.Логвиненко.
Заслужені діячі мистецтв України: Л.Кудрявцев, Л.Антонюк, В.Мірошниченко, І.Шулик.
Заслужений працівник культури України мистецтвознавець – Л.Тверська.
Заслужені майстри народної творчості України: Т.Пата, В.Соколенко, Ф.Панко, Н.Шулик, В.Глущенко, Н.Турчин, М.Пікуш, Н.Рибак, В.Карпець-Єрмолаєва, Т.Гарькава, В.Дека, К.Тимошенко.
Митцями спілки в області створено ряд знакових монументальних творів, серед яких: Меморіальний комплекс генеральному конструктору С.М.Конюхову, академіку В.І.Мосалевському; пам’ятники: О.Полю, Т.Шевченко (автор В.Небоженко), Д.Яворницькому (автор В.Наконечний), Воїнам – Афганцям (автор Ю.Павлов), Жінці – матері, Спасителю, Жертвам голодомору в Дніпропетровській області (автор Г.Хачатрян), та інші.
Створено монументальні розписи музичної консерваторії (автор В.Данилов), а також театру ім. Т.Г.Шевченка, Органного залу (автори В.Данилов, О.Бородай), та інші.
Важлива роль у дослідженні та популяризації творчості митців впродовж понад 60 років діяльності Спілки належить мистецтвознавцям, серед яких слід назвати імена Л.Богданової, Л.Тверської, Л.Бондар, С.Богулової, В.Кулічихіна, В.Старченка та інших.
З початку 2017 року організацію очолює Народний художник України А.Пікуш. за цей час оновлено виставкову залу, розширено його експозиційні площі. Зміцнюється матеріально-технічна база, розвивається творчо- виставкова діяльність спілки. До лав організації прийнято 25 талановитих художників, більшість серед яких – молодь. Вперше в Україні проводиться Всеукраїнська виставка-конкурс дипломів випускників вищої школи «Від поклику до професії» (автор ідеї В.Тевяшов).

За сприянням керівництва міста та НСХУ, організація проводить також Всеукраїнську виставку «Чарівні барви Дніпра», присвячену Дню міста. Поряд з тим проводяться ряд обласних та персональних художніх виставок.
Спілка здійснює видання Альбомів репродукцій (до 50 та 60 річчя організації), а також каталогів всеукраїнських виставок.
Сьогодні організація об’єднує близько 140 провідних мистців області з міст Дніпро, Кам’янське, Нікополь, Новомосковськ, смт. Петриківка.
Творчий потенціал та мистецька діяльність Дніпропетровської організації Національної спілки художників України невпинно розвивається, в її лавах зростає талановита молодь – гідне поповнення Національної спілки художників України.