Вінницька обласна організація Національної спілки художників України

Адреса: 21000 Україна, м. Вінниця, вул. Першотравнева, буд.80

тел: +38(0432)38-82-06
факс:+38(0432)38-82-06
Email: vnshu@vinspilka.vn.ua
http://vinspilka.vn.ua

Голова ВООНСХУ
Каспрук Віталій Кононович

Член Національної спілки художників України з 1985 р.
Народився 2 серпня 1948 р. у м. Ростов-на-Дону, Росія. 1968 р. закінчив Одеське державне художнє училище ім. М. Б. Грекова, відділення проекту та дизайну середовища.
Педагоги: В. В. Патров, В. Н. Филипенко, М. А. Самбург, О. Н. Волошинов.
Учасник обласних, республіканських, міжнародних виставок з 1975 р. Працює у галузі дизайну малої архітектури, інтер’єру та екстер’єру, а також у техніках станкового живопису та графіки.

Історія вінницької обласної організації Спілки художників України є часткою мистецької історії Поділля, коріння якої сягають сивої давнини – про це свідчать археологічні знахідки, етнографічні комплекси, музейні збірки. З Вінниччиною пов’язані імена художників, відомих в Україні та далеко за її межами. Плідний культурний грунт народного мистецтва та іконопису підготував появу яскравих мистецьких особистостей XIX – початку XX століть. Потужний творчий потенціал мистецького середовища значною мірою був знесилений історичним лихоліттям – еміграцією та репресіями післяреволюційної доби.

У повоєнні роки культурні процеси, щоправда регламентовані політичною цензурою, набули стабільної спрямованості. В Вінниці діяло кооперативне товариство художників України, уповноваженим Спілки радянських художників України було призначено Михайла Антоновича Кірилова, який працював в галузі газетної ілюстрації і став першим членом Спілки на Вінниччині. Орієнтація на посилення місцевих aосередків відбилася на започаткуванні розподілень у мистецьких учбових закладах – таким чином до Вінниці у 1955 році потрапив випускник Київського художнього інституту живописець Олексій Євдокимович Сидоров. Завдяки його організаційному хисту і авторитету у вищих партійних органах в місті було зведено Будинок художника. Перспективи професійного зросту притягували сюди митців з інших міст Союзу та випускників художніх інститутів.Виставкова діяльність в цей час набула ритмічності, акценти якої припадали на осінь (річниці Жовтневої революції) та 9 травня (Дня Перемоги). Вінниччани стали постійними учасниками республіканських та всесоюзних виставок, що стимулювали розширення лав Спілки художників.

Саме 22 квітня 1976 року творчі та громадські зусилля вінницьких митців увінчалися урочистим моментом створення Вінницької організації Спілки художників України. На засіданні були присутні колеги з Києва, з інших міст України на чолі з народним художником СРСР та України В. 3. Бородаєм. До першого складу організації ввійшли художники В. І. Смаровоз, А. М. Ступніков, І. П. Довженко, митці, що згодом отримали звання Заслужених художників України А. В. Сорока (у 1980 р.), М. Н. Чорний (у 1996 р.), І. І. Синєпольський (у 1999 р.), майстри, які нині вже завершили свій життєвий шлях М. А. Кірилов, В. В. Пирогов, А. І. Довженко, М. Ц. Лошак. Головою було обрано О. Є. Сидорова, який вже в 1978 р. став Заслуженим художником України, – він обіймав цю посаду 11 років.

Важливою подією для історії Вінницької організації Спілки стало відкриття у 1960 р. дитячої художньої школи – саме її вихованці, в свій час, поповнили об’єднання, отримуючи професійну освіту в провідних фахових закладах Києва, Львова, Харкова, Одеси, а також Москви і Санкт-Петербургу. Серед них – Заслужений художник України В. М. Шпаковський, завжди налаштований на непересічність стилю.

Чверть століття митці Вінниччини сумлінно працюють в різних видах образотворчого мистецтва – монументальному та станковому живописі, в оригінальній та друкованій графіці, меморіальній скульптурі та інтер’єрній пластиці. Роботи майстрів цекоративно-прикладного мистецтва завжди привертали увагу глядацького загалу та мистецької критики – творчі здобутки відмічені часописом Національної Спілки «Образотворче мистецтво» (В. Вакалюка, В. і Т. Оврахів, Ю. та О. Кізімових, В. Зелінського, В. Постернака).Вінницьку організацію в різні роки очолювали художники І. І. Синєпольський (1986-1991), А. К. Непорожній (1991-1997). Зараз головою є Заслужений діяч мистецтв України Леонтій Назарович Гринюк.

Протягом діяльності Вінницької спілки художників було видано п’ять художніх альбомів з роботами митців Вінницького регіону. Всі альбоми об’єднані спільним дизайном та загальною назвою «Краса України Поділля». Ця серія дає можливість познайомитися з творчістю митців Вінниччини за період 2006 – 2010 років та частково висвітлює діяльність Вінницької обласної організації НСХУ за 35 років існування.  

Перший альбом, виданий у 2006 році, «Мистецтво Вінничини», присвячений 30-річчю створення Вінницької Спілки, започаткував цю серію. У ньому було представлено кожного митця який на той час входив до складу організації.

Наступний альбом «Немирівські пленери», виданий у 2007 році, є підсумковим каталогом 10-річної діяльності проведення живописних пленерів у м. Немирів. До альбому увійшли всі митці, які за цей час брали в них участь.

У третьому альбомі «Декоративно-прикладне мистецтво Вінничини», що виданий у 2008 році, ми презентували творчість митців Спілки в галузі декоративно-прикладного мистецтва, де представлено творчість, різноманіття технік та матеріалів у яких працюють митці, це: кераміка, скло, ковальство, різьба по дереву, ткацтво, розпис по тканині та інші.

Четвертий альбом «Монументальне мистецтво Вінничини», виданий у 2009 році, подає творчість Спілки у галузі монументального та монументально-декоративного мистецтва і обіймає період від 80-х років минулого століття до 2009 року. До альбому увійшли кращі твори (деякі не збереглися в силу різних причин), які ілюструють творчі можливості і напрями діяльності митців у цій галузі творчості, книга має розділи: скульптура, мозаїка, настінний розпис, вітраж.

П’ятий альбом «Вінницький вернісаж» виданий з нагоди 35-річчя створення Вінницької обласної організації Національної спілки художників України, є своєрідним каталогом ювілейної виставки, яку організація презентувала у 2011 році. У ньому подано авторів і їх творчість, які на той момент були найбільш творчо активними та постійними учасниками обласних і всеукраїнських виставок. Цей 5-тий альбом завершує п’ятирічний цикл презентації творчості професійних митців Вінниччини.     

Важко переоцінити вклад видатні митців подільського регіону: Довженко Анатолія Івановича (1932-1991)Довженко Ірини Павлівни (1937-2007)Кірилова Михайла Антоновича (1908-1993)Ковальчук Олександра Михайловича (1962-)Кравчик Петра Яковича (1947-1997)Кривого Олександра Васильовича (1949-2003)Кудіш Зої Валентинівни (1925-)Левицького Павла Олександровича (1926-2000)Лошак Михайла Цальовича (1918-1999)Непорожнього Анатолія Кузьмича (1937-2003)Пирогова Віктора Володимировича (1925-1993)Сидорова Олексія Євдокимовича (1924-)Смаровоз Володимира Івановича (1939-2008)Сороки Аркадія Васильовича (1921-2010)Циснецького Олександра Антоновича (1937-)Шпаковського Віктора Миколайовича (1947-2004)Янголь Олексія Григоровича (1943-2009) – членів вінницької обласної організації Національної Спілки художників України.