Дніпропетровська організація Національної спілки художників України

Адреса: місто Дніпро, 49000, вул. Січеславська Набережна, 11

тел.: (098) 165 03 09
Email: doncxy@gmail.com
http://donshu.at.ua/

Голова ДОНСХУ
Пікуш Андрій Андрійович

Народний художник України (2013). Лауреат премії імені Катерини Білокур (2009). Заслужений майстер народної творчості України (1981).

Народився 29 жовтня 1950 року в смт Петриківка Дніпропетровської області.
1965-1969 рр. – Дніпропетровське державне художнє училище.
1971 р. – розпочав свою трудову діяльність у галузі петриківського розпису на фабриці художніх виробів «Дружба».
З 1972 р. – приймає участь у обласних та республіканських художніх виставках,
з 1976 р. – у всесоюзних та міжнародних.
З 1972 р. поєднує творчу працю з педагогічною діяльністю
З 1974-1991 р. – робота в Дніпропетровському художньо-виробничому комбінаті.
З 1977 р. – член національної спілки художників України.
У 1981 р. – Заслужений майстер народної творчості України.
У 1991 р. організував перше в Україні колективне підприємство народних майстрів «Центр народного мистецтва «Петриківка».
У 2009 р. нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
2009 р. – лауреат премії ім. К. Білокур.
2013 р. – Народний художник України.
З 2017 – голова Дніпропетровської обласної організації Національної спілки художників України,
З 2019 р. – голова громадського об’єднання «Квітка Петриківки».

Підгрунтям для створення у 1958 р. професійної творчої спілки було художнє життя Придніпров’я, яке формувалося у ХІХ, та у першій половині ХХ століть у регіоні, його промисловому, економічному і культурному центрі місті Дніпро (колишні назви: Катеринослав, Січеслав, Дніпропетровськ).

Серед фундаторів спілки були художники: М.Панін – учень І.Рєпіна (один із засновників Дніпропетровського художнього училища), М.Погрібняк, О.Вандаловський, Г.Невечеря, графік М.Котляревська – учениця М.Бойчука, скульптори О.Жирадков, І.Зноба та інші відомі митці.

Значний розвиток організації та її матеріальної бази відбувся в період з 1959 по 1974 рік під керівництвом Г.Чернявського. В цей час активно розвивався заснований спілкою художньо-виробничий комбінат, збудовано будинок художника з виставковою залою, творчими майстернями та помешканнями для митців, активізувалося проведення художніх виставок та пленерів.

Естафету розвитку художнього життя Спілки продовжили наступні генерації майстрів. В період з 1975 по1989 роки (голова організації А.Ткач) зросла кількість майстерень, придбано простору виставкову залу на набережній р.Дніпра, збудовано художні майстерні у с. Петриківка.

В складних умовах тоталітарної доби, намагань обмежити свободу творчості в ідеологічних рамках соцреалізму, митці часто зверталися до жанрів пейзажу, портрету, натюрморту, чи галузі декоративно-прикладного мистецтва, створюючи високохудожні твори вільні від ідеологічних штампів.
Поряд з виконанням основних статутних завдань з розвитку професійного мистецтва, спілка відіграє важливу роль у збереженні та розвитку осередку народного мистецтва петриківського розпису.

У 1971 р. у осередку було відкрито філію художнього комбінату (організатор Ф.Панко).

У 1991 р. за підтримки Спілки було створено «Центр народного мистецтва «Петриківка» (організатор А.Пікуш), який згуртував провідних майстрів осередку в умовах глибокої економічної кризи галузі та забезпечив збереження та творчий розвиток петриківського розпису впродовж останніх 30 років.
У 2012 р. силами цього колективу було підготовлено унікальну виставку, що з успіхом експонувалася у 50 країнах світу та забезпечила міжнародне визнання – включення петриківського розпису до об’єктів нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Сьогодні Дніпропетровська організація Національної спілки художників України об’єднує 134 талановитих митців з міст Дніпра, Кам’янського, Нікополя та смт Петриківки. Вони плідно працюють у різноманітних видах та напрямах образотворчого мистецтва, приймають активну участь у обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках, демонструючи нічим сьогодні необмежену широту творчих пошуків від реалістичного до абстрактного мистецтва.

Невичерпним джерелом натхнення митців є краса величної та водночас лагідної природи Придніпров’я, його глибока історична і культурна спадщина, життя людей рідного краю.

Кожна генерація митців, а особливо молодь дбайливо зберігає, трансформує творчий досвід старших поколінь, здобутки національної та світової культури, шукаючи власну форму творчої реалізації, збагачує мистецьку палітру художнього життя Придніпров’я та України.