Миколаївська обласна організація Національної Спілки художників України

Адреса: 54017, м. Миколаїв, просп. Центральний, 96

тел.: (067) 2087750, (067) 3691528
Email: arthall.mykolaev@gmail.com

Голова МООНСХУ
Артим Дмитро Іванович

Живописець. Член Національної Спілки художників України з 2003 року.

Народився 01.01.1963р. у селі Попелів, Івано – Франківської області. Освіта: Одеське державне художнє училище ім. М.Б.Грекова у 1983р. Педагоги з фаху – Ю.А.Коваленко, Л.В. Кірічек. Творчу діяльність розпочав з 1985р., а виставкову з 2000 р. Голова Правління Миколаївської обласної організації НСХУ з 2021 р.
Працює в різних жанрах станкового олійного живопису – тематична картина, портрет, але головну увагу віддає пейзажному живопису.
Учасник багатьох всеукраїнських, міжнародних і персональних художніх виставок.
Активно приймає участь у різноманітних пленерних симпозіумах, а також самостійних творчих подорожах.
Роботи знаходяться у власності Міністерства культури України , Миколаївському художньому музеї ім. В.В.Верещагіна, а також у приватних колекціях як в Україні так і за кордоном – Італія, Англія, Німеччина, Росія, Польща, Болгарія, Турція, США та ін.

У 1951г. художники Миколаєва були об’єднані в обласну організацію товариства художників «Укоопхудожник». Правління Товариства художників знаходилося на вулиці Потьомкінська, 69, згодом це був виставковий зал товариства художників, розміщений в старовинній будівлі готичного стилю. Колектив художників займався не лише виконанням виробничих замовлень на оформлення міста і області, виготовленням портретів і плакатів, але і активно творчо працював. Перша виставка творчих робіт була організована в 1954г. до святкування 300-річчя возз’єднання України з Росією. Відбулася виставка в будівлі філармонії.

У 1964г. Товариство художників увійшло до системи Художнього фонду України, і стало називатися «Миколаївські художньо – виробничі майстерні Художнього Фонду України». Утворилася творча секція колективу художників, в яку увійшли активно творчо працюючі художники: Володимир Фірсов, Володимир Зізда, Анатолій Завгородній, Марк Дольник, Віталій Золотухин, Борис Задвицький, Олег Здіховський, Павло Івановський та ін. Дирекція і виставковий зал, а також живописні майстерні знаходилися у той час по вул. Спаська 46. Щороку влаштовувалися творчі виставки, на яких відображалося життя і побут корабелів, хліборобів, будівельників і інтелігенції області, історія краю, подвиги нашого народу в роки Великої Вітчизняної війни. Ідея створення організації Спілки художників виникла в 1966г. але, для утворення організації, згідно статуту, потрібно було одинадцять членів СХ, а у той час їх було лише два: А. Завгородній і О. Здіховський. Необхідно було запрошувати художників з інших міст, а для цього потрібно було забезпечити людей квартирами, майстернями. Так виник проект будівництва Будинку художників. На розі вулиць проспект Леніна і Інженерна був двоповерховий особняк, в якому розташовувався дитячий садок. Літом 1955г. у місті була сильна повінь, дома по проспекту Леніна виявилися затоплені, дітей з дитячого саду вивозили військові на амфібіях. Будівлю було вирішено віддати під виробничі майстерні художників, але особняк виявився сильно зруйнованим і поточний ремонт не міг вирішити проблему. В.І.Зізда (в ті роки був директором художніх майстерень) і художник А. Завгородній в 1966г. звернулися в радянські і партійні органи з пропозицією побудувати на цьому місці Будинок художника і створити організацію Спілки художників. Ідея отримала підтримку секретаря обкому КПУ по промисловості і будівництву Володимира Олександровича Васляєва. Він сказав: « Історія краю, трудові подвиги корабелів і хліборобів мають бути відбиті не лише в статистичних звітах, але і увічнені у витворах мистецтва». Будівництво здійснювалося на пайових принципах. Автор проекту Будинку художників архітектор Киндяков. Будівництво було доручене «Облмежколхозстрою». Колектив художників брав активну участь у вирішенні організаційних і господарських питань. По рекомендаціях Спілки художників України і СХ СРСР, запрошувалися члени СХ в Будинок художника, що будується. Першими приїхали: Анатолій Коптєв з Ужгороду, Яків Дацко з Кишинева, Олександр Сопелкин з Дніпропетровська. Потім, за два місяці до закінчення будівництва Будинку, стали приїжджати художники: Володимир Ольшанський з Вінниці, Віктор Лапін з Харкова, Михайло Ряснянський і Серафима Сенкевич з Києва, Ігор Нечитайло, Валентина Бондарчук і Марія Бебешко з Кишинева, Микола Береговий з Омська, Іван Юклаєвських з Львова, Андрій Антонюк з Одеси.

У вересні 1970г. відбулися засновницькі збори Миколаївської обласної організації СХ України під головуванням голови правління СХ України Василя Бородая. Було вибрано керівництво МООСХ, перший голова – Віктор Іванович Лапін. Відповідальний секретар – Завгородній Анатолій Петрович.

1. Лапін Віктор Іванович 1970 – 1972 р.р.
2. Бережний Микола Федорович 1972 – 1989 р.р.
3. Бурлака Валерій Сергійович 1990 – 1992 р.р.
4. Приходько Олег Костянтинович 1992 – 1994 р.р.
5. Озерний Михайло Іванович 1994 – 1997 р.р.
6. Булавицький Іван Якович 1997 – 2005 р.р.
7. Приходько Олег Костянтинович 2005 – 2017р.р.
8. Боляков Дмитро Леонідович 2017 – 2021 р.р.
9. Артим Дмитро Іванович з 2021 р.

Художники отримали хороші майстерні і квартири, активно включилися в творче життя СХ України. Через 4-5 років Миколаївська організація стала одним з провідних творчих колективів СХ України. У місті і області, завдяки творчості наших художників, з’явилися значні пам’ятники і пам’ятні знаки, монументальні комплекси.

Живописні і графічні роботи увійшли до зборів багатьох музеїв України, країн СНД.

Роботи художників знаходяться в колекціях багатьох країн світу: США, Німеччина, Франція, Японія та ін. Сьогодні до складу МООНСХУ входять 55 член. Серед них живописці, графіки, скульптори, майстри декоративно-ужиткового мистецтва, мистецтвознавці. Весь цей потужний мистецький загін протягом 40 років працює на місто та область.

За значні досягнення в розвитку українського мистецтва багато художників отримали високі державні нагороди і почесні звання, державні премії.

Саме миколаївські художники сформували обличчя Миколаєва в скульптурах родини Макушиних, Ковальчук та Мірошниченко, а образ святого Миколая був виконаний Іваном Булавицьким. Саме миколаївськими художниками був створений музей суднобудування і флоту, за їх проектами обладнаний музей ім.В.В.Верещагіна, створене дитяче містечко «Казка», будинок для новонароджених «Будинок малюка», оздоблені готелі, офіси, магазини та установи міста. Сьогодні важко уявити сучасну українську образотворчу культуру без емоційного яскравого живопису Андрія Антонюка, витончених краєвидів Олега Приходько і Миколи Бережного, багатогранних пошуків в мистецтві Володимира Бахтова, морських баталій та краєвидів Віктора Семерньова та Анатолія Завгороднього. Квітуча миколаївська земля завжди надихає і спрямовує художників на відтворення у мистецтві історичних реалій і краси рідного краю.